دانشگاه گریفیث

دانشگاه گریفیث استرالیا

 

درباره دانشگاه گریفیث در استرالیا

از دانشگاه های عمومی استرالیا می توان به دانشگاه دولتی گریفیث اشاره کرد که از دانشگاه های پیشتاز استرالیا در رشته های علوم زیست محیطی و مطالعات آسیایی بوده است. در واقع می توان گفت گریفیث اولین مرکز علمی در ارائه این دروس بوده است. گریفیث در جنوب شرق ایالت کوئینزلند استرالیا قرار گرفته است.

این دانشگاه که تاسیس آن در سال ۱۹۷۱ بوده قدمتی کمتر از ۵۰ سال دارد و جزو دانشگاه های جوان به شمار می رود که از سال ۱۹۷۵ اقدام به پذیرش دانشجو نمود. در مقایسه با دیگر مراکز علمی استرالیا گریفیث سرعث رشد بیشتری داشته و در حال گسترش است. هم چنین تاثیر زیادی بر روی دانشگاه های حاشیه اقیانوس آرام گذاشته است.

گریفیث امکانات متعددی برای تفریح و ورزش در اختیار دانشجویان قرار داده است که شامل بیش از ۱۰۰ انجمن و کلوپ ورزشی (جودو، راگبی و فوتبال) است. نام دانشگاه گریفیث از استاندار پیشین کوئینزلند گرفته شده که از نویسندگان قانون اساسی استرالیا نیز بوده است. این دانشگاه در راستای هدف والای اشاعه علم و دانش و درگیر کردن جامعه با آن تلاش می کند و به طور کلی پذیرای حدودا ۴۴ هزار دانشجو در رشته های مختلف است.

دانشگاه گریفیث در برخی از رشته ها اعتبار بسیار زیادی کسب کرده است و در سطح جهان معروف است. به عنوان مثال رشته پرستاری در این دانشگاه رتبه ۲۹ جهان را داراست. در رشته های حقوق، آموزش، معماری و هنر نیز بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار می گیرد. رتبه ۱۵۰ را هم در رشته های زبان و علوم زیست محیطی بین برترین دانشگاه های جهان به دست آورده است. کیفیت تدریس در گریفیث بسیار بالاست و از این حیث همه ساله بین برندگان بهترین دانشگاه های استرالیا قرار دارد.

این دانشگاه تجربه همکاری نزدیک با ۳۸ مرکز و موسسه تحقیقاتی (دولتی و غیر دولتی) در رشته های مختلف دارد و به همین خاطر همواره در زمینه های مختلف علمی جزو دانشگاه های پیشتاز استرالیا است.

مرکز آموزش زبان Griffith که به اختصار GELI خوانده میشود در Brisbane و  Gold Coast واقع شده است و ارائه دهنده برنامه های زبان دانشگاه گریفیث با کیفیت بالا و در سطوح مختلف برای دانش آموزانی است که تمایل به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در استرالیا دارند یا نیازمند بدست آوردن مهارت لازم برای کار یا بهبود بخشیدن زبان انگلیسی برای اهداف روزمره دارند می باشد.

پردیس های دانشگاه گریفیث استرالیا

دانشگاه گریفیث از ۵ پردیس تشکیل شده است که در نقاط مختلف کوئینزلند قرار گرفته اند. سه پردیس آن در نیثان، مونت گراوت و سوث بانک در شهر Brisbane واقع شده است و ۲ پردیس دیگر در شهرهای لوگان و Gold Coast است.

بزرگ ترین پردیس گریفیث، گلد کوست (Gold Coast) است که فاصله آن تا بریزبین (Brisbane) 66 کیلومتر است. لوگان نیز در ۴۷ کیلومتری بریزبین قرار گرفته است.

لازم به ذکر است که این دانشگاه گریفیث یکی از ۱۰ دانشگاه بزرگ استرالیا از نظر شمار دانش آموزان می باشد. حدود ۷۰۰۰ دانشجو از بیش از ۱۱۷ کشور دنیا در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. ۲۳۹ رشته در مقطع لیسانس و ۳۷۲ رشته در مقطع فوق لیسانس در این دانشگاه ارائه میشود. علاوه بر این، این مرکز برنامه های آموزشی زبان انگلیسی برای اهداف تجاری یا ادامه تحصیل نیر برای دانش آموزان علاقمند در نظر گرفته شده است.

از جمله برنامه های در نظر گرفته شده توسط دانشگاه گریفیث میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • General English
 • English for Academic Purposes
 • English Test Preparation
 • Direct Entry Program
 • English for Business
 • Cambridge Preparation curses
 • Mixed English & Academic Program

دانشکده های دانشگاه گریفیث استرالیا

این دانشگاه در چندین حیطه کلی که شامل هنر، آموزش و پرورش، مدیریت، پزشکی، حقوق و مهندسی است دانشجو می پذیرد. به همین ترتیب می توان دانشکده های گریفیث را نام برد.

دانشکده علوم، مهندسی و فناوری: که شامل رشته های علوم بیومولکولی، علم فیزیک، مهندسی، محیط زیست، فناوری اطلاعات و ارتباطات می باشد.

دانشکده هنر، آموزش و حقوق: که شامل زیر شاخه هایی مانند فیلم، هنر، موسیقی، دبیری، حقوق، جرم شناسی، دادگاه جزایی، جامعه شناسی و زبان شناسی می شود.

دانشکده تجارت: هم برنامه های مختلفی در زمینه های بیزینس، دارایی و اقتصاد، گروه روابط اشتغال و منابع انسانی، وزارت بازاریابی، گردشگری، مدیریت هتل دارد.

دانشکده بهداشت: نیز شامل پزشکی، داروسازی، دندان پزشکی، بهداشت دهان و دندان، آناتومی، خدمات انسانی، علوم درمانی و پرستاری و مامایی، فیزیوتراپی و… می شود.

رتبه بندی (Ranking) دانشگاه گریفیث استرالیا

 • دانشگاه گریفیث طبق رتبه بندی کیواس و رتبه بندی تایمز در بین ۴۵۰ دانشگاه اول استرالیا است و در بین ۵۰ دانشگاه اول بین دانشگاه هایی که قدمت کمتر از ۵۰ سال دارند رتبه ۳۴ ام را داراست.
 • در بین ۳% دانشگاه های برتر جهان
 • رتبه ۴۸ ام در طبقه بندی آموزش عالی تایمز در دانشگاه هایی با قدمت کمتر از ۱۵۰ سال
 • دارای رتبه ۳۱۷ ام در رده بندی علمی دانشگاه های جهان
 • رتبه ۳۰۰ ام جهان در رتبه بندی لایدن هلند
 • هم چنین دارای رتبه ۵ ستاره در زمینه کاریابی برای فارغ التحصیلان

در رتبه بندی موضوعی در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر قرار گرفته و تحقیقاتی که در این دانشگاه نجام می شوند در سطح استاندارد های جهانی و یا بالاتر از آن رتبه بندی می شوند.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای ورود به دانشگاه گریفیث استرالیا

مدارک تحصیلی مورد نیاز:

 • برای تحصیل در مقطع کارشناسی داشتن یکی از مدارک دیپلم (سال ۱۲)، پیش دانشگاهی و یا فوق دیپلم مورد نیاز است.
 • برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد متقاضی باید مدرک لیسانس داشته باشد.
 • برای تحصیل در مقاطع تحقیقاتی ( کارشناسی ارشد تحقیقاتی و دکترا)، متقاضی علاوه بر داشتن مدارک تحصیلی مقاطع گذشته باید Research Proposal و کارهای تحقیقاتی مرتبط داشته باشد.

← در صورت وجود فاصله زمانی بین مدارک تحصیلی متقاضی باید بتواند فاصله‎ها را توسط ارائه نامه کاری و یا مدارک دیگری به دانشگاه توضیح دهد.

مدرک زبان:

برای تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا مدارک زبان و نمره‌های زیر مورد قبول است. اگر متقاضی موفق به کسب نمره مورد نظر نشود، با توجه به نمره‌ای که کسب کرده باید مدت مشخصی دوره زبان در دانشگاه مورد نظر بگذراند.

 • آیلتس آکادمیک (IELTS Academic): نمره کلی ۶٫۵ که هیچ بندی پایین‌تر از ۶ نباشد.
 • PTE Academic: نمره کلی ۵۸ و هیچ بندی کمتر ۵۰ نباشد.
 • تافل (TOEFL iBT): نمره کلی ۷۹، هیچ بندی کمتر از ۱۹ نباشد.

← بعضی از رشته‌های مرتبط به حقوق، آموزش و پزشکی به نمره‌های بالاتری نیاز دارند.

← تمام مدارک فوق برای دو سال از زمان تاریخ آزمون معتبر هستند.

خوابگاههای دانشگاه گریفیث استرالیا

خوابگاه های دانشگاه گریفیث حدودا برای ۹۵۰ تا ۱۰۰۰ نفر دانشجو ظرفیت دارد و عموما نزدیک به دانشگاه ساخته و تجهیز شده اند. این مرکز علمی از ۴ مجموعه خوابگاه بزرگ برخوردار است که دوتای آن در پردیس اصلی و دوتای دیگر در پردیس های دیگر دانشگاه قرار گرفته اند.

 • خوابگاه های مخصوص دانشجویان ارشد و دکترا: آپارتمان ۴ خوابه مبلمان
 • اتاق های تکی با سرویس بهداشتی مشترک به علاوه پنکه، بخاری، اینترنت و خط تلفن در هر اتاق
 • خوابگاه های بدون سرو غذا: که مخصوص دانشجویان مقطع کارشناسی و پایین تر است. این خوابگاه ها آپارتمان هایی هستند که ۴ تا ۸ اتاق دارند.
 • اتاق های تکی با سرویس بهداشتی مشترک به علاوه پنکه، بخاری، اینترنت و خط تلفن در هر اتاق

قرارداد این خوابگاه ها معمولا برای مدت زمان ۳۹ هفته منعقد می شود. اما همین قرارداد برای دانشجویان ورودی ترم دوم ۱۸ هفته ای است. قیمت ها به شرح زیرمی باشد:

 • اتاق تکی در آپارتمان ۴ خوابه: هفته ایی ۱۳۳ $دلار
 • اتاق تکی در آپارتمان ۵ خوابه: هفته ای ۱۳۳ $دلار
 • اتاق تکی در آپارتمان ۶ خوابه: هفته ای ۱۳۲ $دلار
 • اتاق تکی در آپارتمان ۷ خوابه: هفته ای ۱۲۹ $دلار
 • اتاق تکی در آپارتمان ۸ خوابه: هفته ای ۱۲۶ $دلار

خوابگاه به همراه سرو غذا: دو خوابگاه “بلندن کرکالج” و “مونت گراوات کالج” از این نوع هستند. اتاق های تکی با سرویس بهداشتی مشترک. در “بلندن کرکالج” سرویس بهداشتی آقایان از بانوان جدا است. پنکه، بخاری، اینترنت و خط تلفن در هر اتاق موجود است.

در روز ۳ وعده غذایی سرو می شود و چون تقاضا برای این نوع خوابگاه زیاد است قرارداد این خوابگاه ها برای ۳۶ هفته تنظیم می شود. اجاره هر اتاق نیز هفته ای ۲۷۷$ دلار می باشد.

از منازل اجاره ای نیز گاها به عنوان خوابگاه های خارج از دانشگاه یاد می شود. شما می توانید از بنگاه های معاملات ملکی و یا یک شخص منزلی را اجاره کرده و زندگی مستقل را تجربه کنید. همچنین می توانید از افرادی که مایل هستند دعوت کنید تا باهم زندگی کنید. زیرا معمولا اینگونه منازل وسایل زندگی را ندارند و داشتن “همخونه” باعث تقسیم مخارج شده و راحت تر خواهید بود.

وبسایت دانشگاه گریفیث استرالیا : https://www.griffith.edu.au

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه گریفیث، با موسسه فرهنگی و هنری ایران استرالیا تماس بگیرید.

SWITCH THE LANGUAGE